Přestali se vyplácet, teď škodí přírodě

Veronika Salášková 2011-05-30 00:04:00

Žatec – Povolení k lovu některých druhů živočichů, kteří nejsou v naší přírodě doma, snad v brzké době získají myslivci na Žatecku. Tyto druhy zde nemají přirozené nepřátele, množí se bez kontroly a svým působením narušují přírodní rovnováhu a rozvracejí populace původních druhů zvířat. Připravované povolení k jejich odlovu by mělo jejich počty přinejmenším snížit a pomoci nastolit opět rovnováhu.

Jedná se o mývala severního, psíka mývalovitého, norka amerického a nutrii říční, kteří k nám byli dovezeni za účelem chovu. Do volné přírody zvířata často vypustili jejich majitelé poté, co se jejich chov na kožešinu či maso přestal vyplácet. Protože u nás nemají přirozeného nepřítele, začala se nekontrolovatelně množit a narušovat rovnováhu v přírodě. „Tyto druhy zvířat do volné přírody u nás nepatří, nemají zde přirozené nepřátele a vytlačují druhy, které jsou zde původní.  Způsobují nejen myslivcům škody na zvěři, ale i rybářům či jiným chovatelům. Důvodem k nutnosti snížení jejich počtu je snaha o omezení jejich negativní činnosti, likvidace původních druhů živočichů, narušování přírodní rovnováhy ekosystémů a snižování rozmanitosti druhů. Tyto negativní vlivy jsou natolik významné, že je v zájmu ochrany přírody eliminovat jejich početní stavy a zpomalit tak jejich šíření,“ sdělila Kateřina Podaná z odboru životního prostředí žateckého Městského úřadu.
Zatím je směli lovit pouze myslivecké stráže, jejichž počet je však nízký. Po ukončení správního řízení bude vydáno rozhodnutí, které by mělo umožnit lov i ostatním členům mysliveckých sdružení s platným loveckým lístkem.  Povolení se bude vztahovat na celé území pro správní obvod města Žatec, obce s rozšířenou působností.
„Podnětem k  zahájení  správního řízení  byla žádost  jednoho mysliveckého sdružení z Lipna avšak z moci úřední byla  zahrnuta do správního řízení všechna myslivecká sdružení na celém správním území  úřadu obce s rozšířenou působností,  protože  problém  s  výskytem nepůvodních druhů  živočichů  je na celém  tomto území,“ vysvětlila Kateřina Podaná.
Z uvedených druhů je nutné snižovat stavy zejména norka amerického, který se rychle šíří a prakticky již vytlačil původního norka evropského. Jde o agresivní šelmu, která decimuje mláďata místních druhů zvířat. Snížení jeho stavů je přitom velmi obtížné.

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954


Švadlena v Chomutově

Firma Tricoline Trade s. r. o., Dukelská 1779, Chomutov přijme švadlenu. Nástupní plat 16 000,- Kč. Nástup možný ihned.
Kontakt: Věra Procházková
E-mail: prochazkova@tricoline.cz


Šicí dílna J. Volrábová - Žatec hledá šičky

Výroba sportovních oděvů. Ohodnocení až 100,- Kč/hodina + bonusy. Volná pracovní doba, 13. plat.
Tel.: 777 796 207


Salzgitter Hydroforming s.r.o., Chomutov hledá OPERÁTORY VÝROBY

Stravné 100,- Kč/den bez doplatku. Týden dovolené navíc. Odměna za docházku 2000,- Kč + prémie dle výkonu až 2 500,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota ranní - mzda + 35% + 750,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota odpolední - mzda + 35% + 1200,- Kč. Ohodnocení za přesčasy neděle - mzda + 35% + 1500,- Kč. Možnost odměn za mimořádně vykonanou práci - bonus UNI ŠEKY.
Tel.: 474 336 022
E-mail: a.blahova@szhf.cz


Veřejné stravování CZ, a.s. přijme správce tenisového areálu

Místo výkonu práce Obora u Loun. Vhodné pro osoby s tělesným postižením nebo změněnou pracovní schopností.
Tel.: 603 267 370

Poslední videa

Titulek

nseofgnsagfasegasgfa

Přehrát video
Testovací video

Testovací video

Přehrát video
Palivové dřevo

Palivové dřevo, letní slevy

KOVPAL Dobruška s.r.o. – Dobruška

Společnost KOVPAL DOBRUŠKA s.r.o. byla založena koncem roku 2000 s cílem zajišťování vývoje a návrhů speciálních palet a přepravníků se záměrem podílet se na trhu jako dodavatel manipulační a skladovací techniky.