Glosa Veroniky Saláškové: Diskusní klub Kruhák

Veronika Salášková 2011-06-15 00:00:00

Podle čeho poznáme centrum každého města? Je to jeho část, kde se nachází většina úřadů, obchodů a restaurací? Nebo spíš místo, kde se během dne shromažďuje větší množství obyvatel města. U řady měst se jedná o totéž místo. Pokud bychom ale chtěli určit, kde se nachází skutečný střed Žatce, vylidněné náměstí Svobody by to asi ani přes všechny obchody, restaurace a radnici nevyhrálo. Skutečné centrem, kde to vře a klokotá a kde se opravdu shlukují lidé, je totiž, příznačně pro město chmele a piva, u sudu na Kruhovém náměstí.

Svůj volný čas sem totiž chodí od rána do večera trávit celá řada očividně se nudících obyvatel. Stalo se jakýmsi meeting pointem – setkávacím bodem. Příchozí se shlukují do celé řady diskusních skupin, roztažených pěkně po všech čtyřech stranách kolem kruhového objezdu. O svá témata se neváhají hlasitě podělit nejen s partou na úplně opačném konci, ale i se všemi kolemjdoucími. Aby odpočali nohám, unaveným často i několikahodinovým stáním opřou se, kde je zrovna možno – o zeď domu, o telefonní budku či o sloupek s řetězy, nebo se rovnou posadí na zídku, či obrubu chmelové kašny. Je-li třeba se posilnit jídlem či pitím, žádný problém, vždyť Technické služby ten svinčík, který na dlažbě zůstane, uklidí. Jejich děti, když už jsou unavené běháním okolo a hrou, kdo se víc připlete spěchajícímu chodci pod nohy, se rády posadí na stojany pro kola, nebo si udělají improvizovanou sedačku a houpačku z řetězů lemujících kruhový objezd. Okolojdoucí, kteří nejsou členy diskusních klubů, se na ně většinou mračí a se zaťatými zuby je míjí. Že by záviděli, že nepatří do party? To těžko. Spíš jim vadí, že se průchod přes Kruhák mění, v případě hustšího zalidnění, v jakýsi slalom mezi jednotlivými skupinami kombinovaný s vymýšlením nových tanečních kroků, nad nimiž by sám tancmistr žasnul, když se snaží nezašlápnout batolící se děti.
V Postoloprtech už mají podobné kluby utrum, nejenom se sezením, ale i s veřejným grilováním. Zastupitelé tam nedávno schválili vyhlášku, která zakazuje posedávání na zídkách, opěradlech laviček, stojanech na kola a dalších věcech, které k tomu nejsou určené na celém území města. Grilování je zakázáno pouze v určitých úsecích. Inspirovali se u Litvínova. Žatci by podobná vyhláška možná také prospěla. Místostarosta Jan Novotný nevyloučil, že by se vedení města v blízké budoucnosti mohlo zabývat otázkou, zda se u těchto měst inspirovat. Nejdříve bude ale třeba vyhodnotit, zda jsou vyhlášky skutečně účinné či nikoli. Tak uvidíme.

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954


Švadlena v Chomutově

Firma Tricoline Trade s. r. o., Dukelská 1779, Chomutov přijme švadlenu. Nástupní plat 16 000,- Kč. Nástup možný ihned.
Kontakt: Věra Procházková
E-mail: prochazkova@tricoline.cz


Šicí dílna J. Volrábová - Žatec hledá šičky

Výroba sportovních oděvů. Ohodnocení až 100,- Kč/hodina + bonusy. Volná pracovní doba, 13. plat.
Tel.: 777 796 207


Salzgitter Hydroforming s.r.o., Chomutov hledá OPERÁTORY VÝROBY

Stravné 100,- Kč/den bez doplatku. Týden dovolené navíc. Odměna za docházku 2000,- Kč + prémie dle výkonu až 2 500,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota ranní - mzda + 35% + 750,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota odpolední - mzda + 35% + 1200,- Kč. Ohodnocení za přesčasy neděle - mzda + 35% + 1500,- Kč. Možnost odměn za mimořádně vykonanou práci - bonus UNI ŠEKY.
Tel.: 474 336 022
E-mail: a.blahova@szhf.cz


Veřejné stravování CZ, a.s. přijme správce tenisového areálu

Místo výkonu práce Obora u Loun. Vhodné pro osoby s tělesným postižením nebo změněnou pracovní schopností.
Tel.: 603 267 370

Poslední videa

Titulek

nseofgnsagfasegasgfa

Přehrát video
Testovací video

Testovací video

Přehrát video
Palivové dřevo

Palivové dřevo, letní slevy

KOLA - Sort Petr Glaser

Ceny jízdních kol jako na interne tu. Využijte výprodej modelů 2015/2016 - Velký výběr elektrokol - veškeré opravy všech kol