Sočka slaví pětatřicátiny

Iveta Drlíková 2013-04-17 09:38:00

Žatec – Také patříte k těm, kteří tvrdí, že to nejde? Pak škoda, že jste nepřišli v úterý 2. dubna do prostor žatecké renesanční sladovny. Sedmnáct slečen a mladíků ve věku 16–18 let, několik dospělých, počítač, dataprojektor, hromádka čehosi, co zdálky připomíná seminární či bakalářské práce. Kam že jste se to dostali? Právě probíhá okresní kolo soutěže Středoškolská odborná činnost, prostě sočka. 

Soutěž – na první pohled již dáma zralejšího věku, však jí je už 35 let – nabízí středoškolským studentům příležitost si poprvé vážně vyzkoušet, co obnáší se o něco nejen hlouběji zajímat, ale i vyzkoušet ve zvoleném oboru svou vlastní práci. Zní to prostě: pořádně prostudujte o svém oblíbeném oboru, co se dá. Přidejte svou vlastní činnost. Měřte, važte, rozdávejte ankety, programujte, sledujte růst rostlin, všímejte si nakládání s odpady, ptejte se na minulost svého regionu… To jsou jen namátkou vybraná témata studentských prací z letošního okresního kola. Zdá se vám to málo? Nebojte, práce zdaleka nekončí. Výsledky svého bádání sepište do knížky tak, aby vaše povídání mělo hlavu a patu, aby odpovídalo požadavkům na stavbu odborné práce, aby mělo předepsané náležitosti, aby.. aby… aby… Hotovo? Ale kdepak. Právě dnes budete svědky toho, jak se výsledky takové práce prezentují. Připravte si prezentaci a hlavně – nachystejte si asi desetiminutové povídání před často zcela cizími posluchači. Vysvětlete, co bylo vaším cílem, ukažte, jak jste postupovali, doplňte, co se vám podařilo, zdůrazněte, že vaše snažení může mít i praktické využití. Nekoktejte, nemávejte okolo sebe rukama, dívejte se na své posluchače, mluvte spatra, nahlas a spisovně… Jen tak se máte šanci prosadit, uspět a postoupit do vyššího kola soutěže. Tam vás čeká něco podobného, ale proti náročnějším soupeřům, proti protřelejší porotě… Oni se vás totiž mohou zeptat na cokoliv, co s tématem vaší práce souvisí. Reagujte rychle, s nadhledem, nenechte nikoho na pochybách, že víte, o čem je řeč.
To je SOČ. Celostátní soutěž, která v současné době nabízí již téměř dvacet oborů – od matematiky přes zdravotnictví až třeba po dějepis. Soutěži jsou věnovány webové stránky www.soc.cz, je přístupná každému středoškolákovi, který se se svou prací přihlásí. Sočka je prostě příležitost dokázat platnost úsloví: „Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.“  Zdeněk Zákutný, Ludmila Malá

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954


Švadlena v Chomutově

Firma Tricoline Trade s. r. o., Dukelská 1779, Chomutov přijme švadlenu. Nástupní plat 16 000,- Kč. Nástup možný ihned.
Kontakt: Věra Procházková
E-mail: prochazkova@tricoline.cz


Šicí dílna J. Volrábová - Žatec hledá šičky

Výroba sportovních oděvů. Ohodnocení až 100,- Kč/hodina + bonusy. Volná pracovní doba, 13. plat.
Tel.: 777 796 207


Salzgitter Hydroforming s.r.o., Chomutov hledá OPERÁTORY VÝROBY

Stravné 100,- Kč/den bez doplatku. Týden dovolené navíc. Odměna za docházku 2000,- Kč + prémie dle výkonu až 2 500,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota ranní - mzda + 35% + 750,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota odpolední - mzda + 35% + 1200,- Kč. Ohodnocení za přesčasy neděle - mzda + 35% + 1500,- Kč. Možnost odměn za mimořádně vykonanou práci - bonus UNI ŠEKY.
Tel.: 474 336 022
E-mail: a.blahova@szhf.cz


Veřejné stravování CZ, a.s. přijme správce tenisového areálu

Místo výkonu práce Obora u Loun. Vhodné pro osoby s tělesným postižením nebo změněnou pracovní schopností.
Tel.: 603 267 370

Poslední videa

Titulek

nseofgnsagfasegasgfa

Přehrát video
Testovací video

Testovací video

Přehrát video
Palivové dřevo

Palivové dřevo, letní slevy

KOVPAL Dobruška s.r.o. – Dobruška

Společnost KOVPAL DOBRUŠKA s.r.o. byla založena koncem roku 2000 s cílem zajišťování vývoje a návrhů speciálních palet a přepravníků se záměrem podílet se na trhu jako dodavatel manipulační a skladovací techniky.