Část loňské úrody chmele se stále nepodařilo prodat

Otto Urma 2011-05-07 00:00:00

Žatec – I přesto, že se vývoz chmele do zahraničí zvýšil, se část loňské úrody chmele dosud stále nepodařilo prodat. Zůstává tak zatím ve skladech. Chmelařství ji vykoupilo od pěstitelů chmele za zhruba desetinu ceny a vyčkává, jestli se neobjeví další poptávka.

„Chmel, který se zatím nepodařilo prodat, existuje, jeho množství však není známé ani mně. Záměr s takto shromážděným chmelem je plně v kompetenci Chmelařství, družstva Žatec, který není veřejný,“ potvrdil, že družstvo má dosud neprodané zásoby zeleného zlata Michal Kovařík ze Svazu pěstitelů chmele. I když konkrétní číslo nikdo nechce veřejně prozradit, v kuloárech se hovoří o přibližně šesti stech tunách neprodaného chmele ve skladech Chmelařství, navíc řada zemědělců si přebytek úrody z loňska sama uskladnila a čeká, zda ještě nějaká poptávka nepřijde.
V loňských dvou letech byla rekordní úroda chmele. V roce 2009 se českým pěstitelům podařilo všechen chmel prodat. Ve světě ovšem na skladech zůstalo přibližně 20 % neprodaného chmele.
Je také možné, že se zbývající chmel podaří nabídnout Japonsku, které jen největším zahraničním odběratelem chmele. Po nedávném tsunami a následném poškození jaderné elektrárny Fukušima by mělo mít zničenou část zásob chmele v této oblasti. V nedalekém městě Sendai se nacházejí dva pivovary. Japonsko zastává první příčku na žebříčku zahraničních kupců českého chmele, v loňském roce ho koupilo 1830 tun. Druhým největším zahraničním odběratelem je Německo s 1064 tunami, pomyslný bronzový stupínek obsadila Čína s 505 tunami chmele. Poprvé si český chmel koupil Kyrgyzstán. Celkem byl loni český chmel vyvezen do 78 zemí. V loňském roce vývoz chmele z České republiky stoupl o 166 tun oproti loňskému roku, celkem se ho do zahraničí prodalo 4310 tun.

Napsal(a): Otto Urma

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954


Švadlena v Chomutově

Firma Tricoline Trade s. r. o., Dukelská 1779, Chomutov přijme švadlenu. Nástupní plat 16 000,- Kč. Nástup možný ihned.
Kontakt: Věra Procházková
E-mail: prochazkova@tricoline.cz


Šicí dílna J. Volrábová - Žatec hledá šičky

Výroba sportovních oděvů. Ohodnocení až 100,- Kč/hodina + bonusy. Volná pracovní doba, 13. plat.
Tel.: 777 796 207


Salzgitter Hydroforming s.r.o., Chomutov hledá OPERÁTORY VÝROBY

Stravné 100,- Kč/den bez doplatku. Týden dovolené navíc. Odměna za docházku 2000,- Kč + prémie dle výkonu až 2 500,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota ranní - mzda + 35% + 750,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota odpolední - mzda + 35% + 1200,- Kč. Ohodnocení za přesčasy neděle - mzda + 35% + 1500,- Kč. Možnost odměn za mimořádně vykonanou práci - bonus UNI ŠEKY.
Tel.: 474 336 022
E-mail: a.blahova@szhf.cz


Veřejné stravování CZ, a.s. přijme správce tenisového areálu

Místo výkonu práce Obora u Loun. Vhodné pro osoby s tělesným postižením nebo změněnou pracovní schopností.
Tel.: 603 267 370

Poslední videa

Titulek

nseofgnsagfasegasgfa

Přehrát video
Testovací video

Testovací video

Přehrát video
Palivové dřevo

Palivové dřevo, letní slevy

KOVPAL Dobruška s.r.o. – Dobruška

Společnost KOVPAL DOBRUŠKA s.r.o. byla založena koncem roku 2000 s cílem zajišťování vývoje a návrhů speciálních palet a přepravníků se záměrem podílet se na trhu jako dodavatel manipulační a skladovací techniky.