Hodiny bude natahovat motorek z kopírky

Pavel Macák 2011-05-10 00:33:00

Nepomyšl – Po mnoha letech se budou moci obyvatelé, ale i návštěvníci Nepomyšli podívat na věž kostela sv. Mikuláše, aby zjistili, kolik je hodin. Ostatně to jim budou oznamovat i údery zvonu, který zde bude u hodinového stroje umístěn a v každou se rozezní.

Na podzim loňského roku se vedení městysu obrátilo o pomoc na hodináře Miloše Flossmanna z Ostrova, zda by hodinový stroj s vřetenovým krokem z roku 1710 neuvedl opět do chodu. Hodinář se této nabídky velice rád ujal, i když věděl, že na zprovoznění nechá obrazně řečeno duši. Restaurování mu trvalo pět měsíců.
„Mechanismus byl značně zrezivělý a špinavý. Některé součástky z bronzu a mosazi byly poškozeny únavou materiálu, zlomena byla stavěcí páka a hřídel, takže to byla hrozná piplačka, aby se vše dalo do pořádku. Dnes je vše již v původním stavu a přibude ještě elektrické natahování a malý zvon, který bude odkoupen z obce Pomezí nad Ohří. Takovou malou perličkou bude, že tyto hodiny bude elektricky natahovat motůrek z kopírky,“ řekl Flossmann. Narodil se nedaleko v Očihově, kde bydlel až do svých patnácti let. Vyučil se hodinářem, ale u této profese dlouho nevydržel a vrátil se k ní opět až po sametové revoluci. „Věžní hodiny restauruji od roku 1999, kdy jsem na tuto činnost dostal oprávnění. Od té doby jsou tyto nepomyšlské hodiny již osmatřicátými, které jsem opravil. Mám k tomuto regionu svůj vztah a tak bych ještě rád opravoval hodiny v Očihově, ale ozvaly se i další obce,“ dodal.

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954


Švadlena v Chomutově

Firma Tricoline Trade s. r. o., Dukelská 1779, Chomutov přijme švadlenu. Nástupní plat 16 000,- Kč. Nástup možný ihned.
Kontakt: Věra Procházková
E-mail: prochazkova@tricoline.cz


Šicí dílna J. Volrábová - Žatec hledá šičky

Výroba sportovních oděvů. Ohodnocení až 100,- Kč/hodina + bonusy. Volná pracovní doba, 13. plat.
Tel.: 777 796 207


Salzgitter Hydroforming s.r.o., Chomutov hledá OPERÁTORY VÝROBY

Stravné 100,- Kč/den bez doplatku. Týden dovolené navíc. Odměna za docházku 2000,- Kč + prémie dle výkonu až 2 500,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota ranní - mzda + 35% + 750,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota odpolední - mzda + 35% + 1200,- Kč. Ohodnocení za přesčasy neděle - mzda + 35% + 1500,- Kč. Možnost odměn za mimořádně vykonanou práci - bonus UNI ŠEKY.
Tel.: 474 336 022
E-mail: a.blahova@szhf.cz


Veřejné stravování CZ, a.s. přijme správce tenisového areálu

Místo výkonu práce Obora u Loun. Vhodné pro osoby s tělesným postižením nebo změněnou pracovní schopností.
Tel.: 603 267 370

Poslední videa

Titulek

nseofgnsagfasegasgfa

Přehrát video
Testovací video

Testovací video

Přehrát video
Palivové dřevo

Palivové dřevo, letní slevy

KOVPAL Dobruška s.r.o. – Dobruška

Společnost KOVPAL DOBRUŠKA s.r.o. byla založena koncem roku 2000 s cílem zajišťování vývoje a návrhů speciálních palet a přepravníků se záměrem podílet se na trhu jako dodavatel manipulační a skladovací techniky.