Odešel dlouholetý sbormistr a učitel František Barák

Alla Želinská 2016-06-09 09:34:00

V posledních májových dnech navždy odešel nestor podbořanské hudební scény, sbormistr, skladatel, výborný muzikant František Barák. Jeho odchod v nedožitých devadesáti letech znamená pro město Podbořany i pro hudební svět citelnou ztrátu.

František Barák se narodil 15. 6. 1926 v Podbořanech. Absolvoval Učitelský ústav v Plzni a v roce 1946 se přestěhoval do Podbořan, kde žil do konce života. Od roku 1946 učil na obecných školách v Podbořanech a okolí.
Po úmrtí podbořanského sbormistra J. Víta převzal jeho smíšený sbor a řídil jej ne-přetržitě do loňského roku, tedy 59 let. V roce 1952 se stal ředitelem LŠU a v této funkci vytrval 34 let, kdy odešel do důchodu. Za léta působení v hudební škole vychoval desítky mladých hudebníků a zpěváků.
Celonárodní prestiž získal František Barák jako sbormistr během patnáctiletého vede-ní dívčího pěveckého sboru Vánek, který si vydobyl celostátní úroveň.
Od roku 1975 převzal vedení Smíšeného pěveckého sboru v Kadani, a tak oba sbory spojil v jedno těleso. Sbormistrovství tvořilo velkou část jeho života. Své umění předváděl jak u nás, tak v zahraničí. Propagoval vždy českou národní píseň a klasickou hudbu i hudbu současných českých skladatelů. Prosadil se i jako autor vlastních skladeb a církevních mší.
Od mládí do posledních dnů František Barák působil jako regenschori v podbořanském kostele sv. Petra a Pavla.
Za dob totality měl s touto činností, která „se neslučovala s morálkou socialistického učitele”, u svých nadřízených velké problémy. Byl za to velmi znevažován a finančně i morálně podhodnocen.
V roce 1996 obdržel od Unie českých pěveckých sborů Zlatý odznak s granáty za 50 let úspěšné sbormistrovské činnosti a v roce 1998 vyznamenání v podobě Ceny Ferdinanda Vacha. Je to celostátní ocenění za zásluhy o rozvoj sborového zpěvu.
Ve svém působišti v Podbořanech byl v roce 2001 oceněn starostou města za celoživotní přínos k rozvoji kulturního a společenského života na Podbořansku.
„S odchodem skvělého sbormistra pěveckého sboru Rubín Františka Baráka ztratilo město Podbořany výraznou postavu. Je škoda, že není nikdo v Podbořanech, kdo by vedl takový sbor,“ řekla k této smutné události Jaroslava Kudláčková, bývalá členka sboru pod vedením Františka Baráka.
Čest jeho památce. (ib, jk, až)

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954


Švadlena v Chomutově

Firma Tricoline Trade s. r. o., Dukelská 1779, Chomutov přijme švadlenu. Nástupní plat 16 000,- Kč. Nástup možný ihned.
Kontakt: Věra Procházková
E-mail: prochazkova@tricoline.cz


Šicí dílna J. Volrábová - Žatec hledá šičky

Výroba sportovních oděvů. Ohodnocení až 100,- Kč/hodina + bonusy. Volná pracovní doba, 13. plat.
Tel.: 777 796 207


Salzgitter Hydroforming s.r.o., Chomutov hledá OPERÁTORY VÝROBY

Stravné 100,- Kč/den bez doplatku. Týden dovolené navíc. Odměna za docházku 2000,- Kč + prémie dle výkonu až 2 500,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota ranní - mzda + 35% + 750,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota odpolední - mzda + 35% + 1200,- Kč. Ohodnocení za přesčasy neděle - mzda + 35% + 1500,- Kč. Možnost odměn za mimořádně vykonanou práci - bonus UNI ŠEKY.
Tel.: 474 336 022
E-mail: a.blahova@szhf.cz


Veřejné stravování CZ, a.s. přijme správce tenisového areálu

Místo výkonu práce Obora u Loun. Vhodné pro osoby s tělesným postižením nebo změněnou pracovní schopností.
Tel.: 603 267 370

Poslední videa

Titulek

nseofgnsagfasegasgfa

Přehrát video
Testovací video

Testovací video

Přehrát video
KOVPAL Dobruška s.r.o. – Dobruška

Společnost KOVPAL DOBRUŠKA s.r.o. byla založena koncem roku 2000 s cílem zajišťování vývoje a návrhů speciálních palet a přepravníků se záměrem podílet se na trhu jako dodavatel manipulační a skladovací techniky.

Palivové dřevo

Palivové dřevo, letní slevy