Úvod   /   Zprávy   /   Vědí či nevědí?

Vědí či nevědí?

Redakce 2017-03-12 00:25:00

Ve čtvrtek 16. února jsme mohli sledovat v televizi tiskovku z jednání představitelů automobilového průmyslu u nás. Svolali kolokvium (oborovou rozpravu) k budoucímu vývoji automobilů. Poprvé byli na jednání také přizváni členové vlády. Premiér Sobotka se omezil pouze na zdůraznění významu automobilového průmyslu, který, jak řekl, vytváří v naší zemi vysoce kvalifikovaná a dobře placená místa a je tak tahounem naší ekonomiky.

Exministr Mládek stručně uvedl hlavní důvod tohoto jednání. Jde o to, že toto odvětví čekají velké technologické změny, které budou mít vliv na tisíce pracovních míst. Jde o elektromobily, kde se očekává během několika let prudký nárůst a tím i změny ve výrobě, protože řada součástek, které se pro současné automobily vyrábějí v mnoha závodech, nebude potřeba. A z tahouna ekonomiky se může stát velký problém. Vedení Škody uvádí, že v roce 2025 (což není až tak daleko) by čtvrtinu vyrobených automobilů měly tvořit elektromobily.
Jan Mládek řekl, že je potřeba věnovat finanční prostředky na rozvoj nových technologií, protože se neví, kde se budou vyrábět například lithiové baterie a že by bylo dobré, kdyby se vyráběly u nás, když lithium se má těžit v Krušných horách.
Překvapilo mě, že nepadlo ani slovo o tom, že existuje český vynález vědce Jana Procházky — a to superbaterie HE3DA. Nová baterie se nabije ani ne za hodinu, má poloviční váhu, při stejné velikosti šestkrát větší kapacitu, než současně používané, nevybuchuje, nehoří, výroba je osmkrát levnější. To skutečně poradci příslušného ministerstva nevědí, že v Praze v Letňanech běží menší linka, která vyrábí nové baterie především k testovacím účelům? Že do roka by měla vzniknout velkokapacitní továrna v Horní Suché u Havířova a že díky tomuto vynálezu se může Česko v oblasti baterií stát světovou velmocí? Podle vynálezce Jana Procházky najde totiž baterie využití nejen v autech, ale touto technologií je možno vyrábět 90 procent všech baterií.
Pokud toto příslušní pracovníci ministerstva nevědí, je to ostuda. Pokud to vědí a mlčí, vzbuzuje to obavy, kam asi půjdou finance na výzkum. Zejména když slyšíme, s jakou slávou oznamují, že se podařilo najít investora, který zajistí 1 600 pracovních míst v jižních Čechách. Je to firma Bosch a má vyrábět součástky pro řadu současných automobilek. Příliš to připomíná výstavbu haly v Hranicích na Moravě na výrobu obrazovek. Když se podařilo zlomit místní kadeřnici, která nechtěla svůj pozemek lacino prodat, hala se postavila a po roce výroba obrazovek skončila, protože se změnila technologie a o zastaralé výrobky nebyl zájem. Hala je, tuším, prázdná.
V automobilovém průmyslu je zaměstnáno kolem 150 tisíc pracovníků; a to asi stojí za pozornost a zajištění výroby u nás, zejména když si vláda neví rady s tím, jak zamezit velkému odlivu peněz do zahraničí nadnárodním vlastníkům společností. Emanuel Andrš, Vejprty

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954


Švadlena v Chomutově

Firma Tricoline Trade s. r. o., Dukelská 1779, Chomutov přijme švadlenu. Nástupní plat 16 000,- Kč. Nástup možný ihned.
Kontakt: Věra Procházková
E-mail: prochazkova@tricoline.cz


Šicí dílna J. Volrábová - Žatec hledá šičky

Výroba sportovních oděvů. Ohodnocení až 100,- Kč/hodina + bonusy. Volná pracovní doba, 13. plat.
Tel.: 777 796 207


Salzgitter Hydroforming s.r.o., Chomutov hledá OPERÁTORY VÝROBY

Stravné 100,- Kč/den bez doplatku. Týden dovolené navíc. Odměna za docházku 2000,- Kč + prémie dle výkonu až 2 500,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota ranní - mzda + 35% + 750,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota odpolední - mzda + 35% + 1200,- Kč. Ohodnocení za přesčasy neděle - mzda + 35% + 1500,- Kč. Možnost odměn za mimořádně vykonanou práci - bonus UNI ŠEKY.
Tel.: 474 336 022
E-mail: a.blahova@szhf.cz


Veřejné stravování CZ, a.s. přijme správce tenisového areálu

Místo výkonu práce Obora u Loun. Vhodné pro osoby s tělesným postižením nebo změněnou pracovní schopností.
Tel.: 603 267 370

Poslední videa

Titulek

nseofgnsagfasegasgfa

Přehrát video
Testovací video

Testovací video

Přehrát video
Palivové dřevo

Palivové dřevo, letní slevy

KOVPAL Dobruška s.r.o. – Dobruška

Společnost KOVPAL DOBRUŠKA s.r.o. byla založena koncem roku 2000 s cílem zajišťování vývoje a návrhů speciálních palet a přepravníků se záměrem podílet se na trhu jako dodavatel manipulační a skladovací techniky.