Okres Louny stále jediným v kraji bez babyboxu

Lucie Steklá 2017-05-24 09:09:00

Okres Louny – Jediným okresem v Ústeckém kraji a jedním z posledních v republice, kde není babybox, zůstává náš okres. Prozatím to vypadá, že se ho na Lounsku či Žatecku nedočkáme. Jednání o jeho umístění v některém ze zdravotnických zařízení probíhají více než rok, vhodné místo se ale najít nedaří.

Tím nejvhodnějším by byla samozřejmě žatecká nemocnice, jediná fungující v okrese, tam zřízením boxu stále není možné. Nemocnice v současné době řeší technickou a personální situaci. „Naší prioritou, vzhledem ke složité personální situaci, je udržet rozsah zdravotní péče,“ uvedl k dotazu ohledně možného zřízení babyboxu v prostorách nemocnice ředitel Jindřich Zetek.
V republice funguje již sedmdesát schránek, kam mohou matky, které se v tísnivé situaci nedokážou postarat o novorozence, dítě odložit. Odložení dítěte do babyboxu není trestné a je zcela anonymní. V okrese Louny babybox ale v dohledné době nebude. „Ústecký kraj je jedním z těch, hned po Praze, kde se do boxů odkládá nejvíce dětí. Moje intuice mi říká, že by se jistě v tomto okrese box využil, uvedl Ludvík Hess, zakladatel babyboxů s tím, že jeho snaha o umístění schránky v této oblasti trvá již dva roky. „A je trvalá,“ dodává.
Podle jeho slov již několikrát písemně oslovil ředitele žatecké nemocnice, nikdy jednání k výsledku nevedla. „O pomoc jsem již požádal senátorku Alenu Dernerovou, která má v žatecké nemocnici svoji ordinaci. V minulých dnech jsem požádal o intervenci protagonistu, vysoce postaveného, který by mi mohl v jednáních pomoci,“ dodal Hess. Za dobu jejich existence do nich matky po porodu odložily 153 miminek.
Zřízení nového babyboxu vyjde na 300 až 500 tisíc. „Všechny boxy dávám darem a instituci či nemocnici, kde bude umístěn, to nic nestojí. Provozní náklady nejsou vysoké, spotřeba elektřiny minimální. Servis boxu je první dva roky zdarma, poté tato povinnost přechází na zařízení, kde je umístěn. Nejvhodnějším místem by v našem okrese byla nemocnice v Žatci. „O umístění babyboxu jsem si již několikrát s panem Hessem vyměnil písemně informace. Informoval jsem ho, že v současné době z technických a personálních důvodů není možné umístění babyboxu v areálu nemocnice. Po vyřešení této provozní situace se k záměru vrátíme,“ vysvětlil ředitel Zetek.
V okrese se nabízelo několik míst, kde by mohla schránka být, bezpředmětné jsou Louny, kde nemocnice zanikla. Místo musí mít stálou službu, která v případě umístění dítěte do schránky ho vyzvedne a předá lékařům. Uvažovalo se například o stanicích záchranné služby, tam ale hrozí, že pokud by byly všechny sanity s lékaři na výjezdu, neměl by se o novorozence kdo postarat. Jako nejvhodnější volbu k umístění boxu vidí nemocnici také žatecká starostka Zdeňka Hamousová.  „Babyboxy podporuji, nebránila bych se umístění v nemocnici. Chápu ale, že je důležité pro něj zajistit určité personální a technické zázemí, kvůli nimž prozatím nemůžeme o této možnosti uvažovat,“ řekla starostka.

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954


Švadlena v Chomutově

Firma Tricoline Trade s. r. o., Dukelská 1779, Chomutov přijme švadlenu. Nástupní plat 16 000,- Kč. Nástup možný ihned.
Kontakt: Věra Procházková
E-mail: prochazkova@tricoline.cz


Šicí dílna J. Volrábová - Žatec hledá šičky

Výroba sportovních oděvů. Ohodnocení až 100,- Kč/hodina + bonusy. Volná pracovní doba, 13. plat.
Tel.: 777 796 207


Salzgitter Hydroforming s.r.o., Chomutov hledá OPERÁTORY VÝROBY

Stravné 100,- Kč/den bez doplatku. Týden dovolené navíc. Odměna za docházku 2000,- Kč + prémie dle výkonu až 2 500,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota ranní - mzda + 35% + 750,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota odpolední - mzda + 35% + 1200,- Kč. Ohodnocení za přesčasy neděle - mzda + 35% + 1500,- Kč. Možnost odměn za mimořádně vykonanou práci - bonus UNI ŠEKY.
Tel.: 474 336 022
E-mail: a.blahova@szhf.cz


Veřejné stravování CZ, a.s. přijme správce tenisového areálu

Místo výkonu práce Obora u Loun. Vhodné pro osoby s tělesným postižením nebo změněnou pracovní schopností.
Tel.: 603 267 370

Poslední videa

Titulek

nseofgnsagfasegasgfa

Přehrát video
Testovací video

Testovací video

Přehrát video
KOVPAL Dobruška s.r.o. – Dobruška

Společnost KOVPAL DOBRUŠKA s.r.o. byla založena koncem roku 2000 s cílem zajišťování vývoje a návrhů speciálních palet a přepravníků se záměrem podílet se na trhu jako dodavatel manipulační a skladovací techniky.

KOLA - Sort Petr Glaser

Ceny jízdních kol jako na interne tu. Využijte výprodej modelů 2015/2016 - Velký výběr elektrokol - veškeré opravy všech kol