Sbor dobrovolných hasičů a velké požáry na konci 19. století v Lounech

Redakce 2017-06-04 00:16:00

Sbor dobrovolných hasičů vznikl v Lounech v únoru 1872. Hned od počátku probíhala častá cvičení, jejichž úkolem bylo zaučit členy v hašení požárů a v jiných krizových situacích. Protože byly sbory zakládány i v okolních obcích, byl v roce 1880 vytvořen zastřešující orgán – Župní jednota severozápadních Čech. Župa se rychle rozrůstala. V roce 1887 obsahovala již 22 jednot se 607 členy.  

Na sklonku 19. století zasáhly Louny tři velké požáry, které nadělaly městu rozsáhlé škody. Prvním z nich byl požár cukrovaru Matěje Valtery, který vypukl dne 8. listopadu 1891. Vznikl neopatrností v kůlně a zachvátil celou budovu výrobny cukru. Velké kusy létajících oharků ohrožovaly široké okolí a zasahovaly i střed města. Podařilo se uchránit skladiště, kde bylo uloženo velké množství cukru. Vojenské posádky jezdily městem a burcovaly lidi ku pomoci, v oknech se mělo svítit, aby se dalo lépe bojovat s ohněm v noci a nevznikl ještě větší zmatek. Tovární budova lehla popelem, na další objekty se však požár nerozšířil. Valtera byl naštěstí pojištěn, a tak dostal za větší část zničeného majetku finanční náhradu. S likvidací rozsáhlého ohně pomohly i sbory z Cítolib, Líšťan, Lenešic a Slavětína.
O pouhé dva roky později, dne 8. března 1893 po jedenácté hodině dopoledne, vypukl požár na Taiblově statku na Žateckém předměstí. Silný vítr jej rychle rozšířil. Oheň zasáhl i okolní stavení a řádil několik hodin. Byla to největší likvidace požáru, které se zatím lounský sbor zúčastnil. S vypětím všech sil a za vydatné pomoci hasičských sborů z Postoloprt, Dobroměřic, Lenešic, Líšťan, Zbrašína, Cítolib, Hřivic, Břvan a obecních stříkaček z Rané, Zeměch, Března, Opočna, Chraberců, Vršovic, Nových Hradů se podařilo zabránit rozšíření požáru do Dlouhé a Široké ulice. Centrum města, kterému hrozilo nebezpečí, bylo uchráněno. Přesto se škody vyšplhaly na stovky tisíc zlatých.
Třetí velký požár postihl město 7. května 1895. Krátce po páté hodině odpolední vzplanul Valterův mlýn Režná. Hasiči byli na místě včas a pokusili se požár v zárodku uhasit. Komplikace nastala, když se zjistilo, že chybí voda. Protože byla obecní vodárna hnána mlýnem, který byl v plamenech, nedostávalo se vody. V Ohři bylo vody málo, takže ji nebylo možné čerpat stříkačkami přímo z řeky. Musela být brána z jiných zdrojů – ze sklepů a studní.
Zatím se požár rozšířil a nabral na intenzitě natolik, že ohrožoval široké okolí. Ráznost a velké úsilí sborů i dalších lidí zamezilo nejhoršímu. V kritické chvíli, kdy lidé opouštěli chvatně svá obydlí, se vznítila sýpka. Ta byla s mlýnem spojena dřevěným mostem. Tím byl ohrožen i vedlejší mlýn, zvaný Šejdovna a přilehlá pekárna. Bohužel shořely oba mlýny i sýpka. Finanční ztráty byly opět velké. Naštěstí se alespoň podařilo zamezit dalšímu rozšíření ohně do středu města. Požár takového rozsahu by místní hasičský sbor nezvládl, pomáhali mu kolegové z pětadvaceti okolních sborů. Velkou část ztrát zaplatila opět pojišťovna. Sbor hlídkoval na spáleništi celý týden a do 12. května se na hlídkách vystřídalo téměř padesát členů.
Za dvacet pět let působení spolku vyjeli hasiči k 119 menším či větším požárům v Lounech i širším okolí a jejich práce zachránila okres od řady dalších katastrof.

 

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954


Švadlena v Chomutově

Firma Tricoline Trade s. r. o., Dukelská 1779, Chomutov přijme švadlenu. Nástupní plat 16 000,- Kč. Nástup možný ihned.
Kontakt: Věra Procházková
E-mail: prochazkova@tricoline.cz


Šicí dílna J. Volrábová - Žatec hledá šičky

Výroba sportovních oděvů. Ohodnocení až 100,- Kč/hodina + bonusy. Volná pracovní doba, 13. plat.
Tel.: 777 796 207


Salzgitter Hydroforming s.r.o., Chomutov hledá OPERÁTORY VÝROBY

Stravné 100,- Kč/den bez doplatku. Týden dovolené navíc. Odměna za docházku 2000,- Kč + prémie dle výkonu až 2 500,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota ranní - mzda + 35% + 750,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota odpolední - mzda + 35% + 1200,- Kč. Ohodnocení za přesčasy neděle - mzda + 35% + 1500,- Kč. Možnost odměn za mimořádně vykonanou práci - bonus UNI ŠEKY.
Tel.: 474 336 022
E-mail: a.blahova@szhf.cz


Veřejné stravování CZ, a.s. přijme správce tenisového areálu

Místo výkonu práce Obora u Loun. Vhodné pro osoby s tělesným postižením nebo změněnou pracovní schopností.
Tel.: 603 267 370

Poslední videa

Titulek

nseofgnsagfasegasgfa

Přehrát video
Testovací video

Testovací video

Přehrát video
Palivové dřevo

Palivové dřevo, letní slevy

KOLA - Sort Petr Glaser

Ceny jízdních kol jako na interne tu. Využijte výprodej modelů 2015/2016 - Velký výběr elektrokol - veškeré opravy všech kol