Kulaté výročí obce oslaví spolu se zámkem. Knížka, kalendář i výstava historických fotek

Jarka Cibulková 2017-06-17 00:32:00

Jimlín (caj) Hned dvě výročí slaví v tomto roce v Jimlíně. Letos si obec Jimlín připomíná 750 let od první písemné zmínky a zámek slaví 250 let Schwarzenbergů na Novém Hradě. „Pojali jsme prezentaci společně, vytvořili jsme společné logo, které je na řadě propagačních předmětů. Zámek si připomíná své výročí v průběhu celé sezóny a hlavně při Novohradské pouti, obec připravila oslavy na 17. červen. Slavnost zahájí od 13 hodin průvod z hasičského hřiště,“ řekla starostka Jimlína Jana Mikovcová. Po cestě přítomní položí ke zrekonstruovanému pomníku a kapličce kytice, aby vzpomněli oběti světové války.

Na zámku poté bude pokřtěna kniha s názvem Jimlín a Nový Hrad. „Je to společné dílko. Na knize se podíleli Jan Mareš a Petra Rudolfová z lounského archivu, archeologickou část sepsal archeolog Martin Volf, Novému Hradu se věnoval Vít Pávek a pár stránek jsem psala i já“ vypočítává starostka. Kniha čítá 150 stran a obsahuje především historickou část, ale pár stránek je věnováno i současnosti. Koupit si ji budete moci na nádvoří zámku za 250 korun, k prodeji bude i kalendář starých fotografií a pohledů na rok 2018, nebo trička v bílé a černé barvě.
Velkým lákadlem jistě bude výstava fotografií a kronik „Jimlín v proměnách času“, umístěná v prostorách bývalých stájí na prvním nádvoří. „Chtěla bych poděkovat občanům, sešlo se nám tu od nich mnoho fotek, zhruba dvě stě šedesát jsme jich nechali vyvolat a budou k vidění na výstavě,“ řekla Mikovcová. S výběrem fotografií a pátráním jí ochotně pomáhá jimlínský rodák Jiří Líšťanský. „Zajímavé určitě budou historické fotky domů a statků, z nichž některé jsou již dnes zchátralé a opuštěné. Mne osobně překvapilo, kolik v Jimlíně bylo před válkou obchodů a hostinců. Obec měla k dispozici pět obchodů a čtyři hospody. Nejstarší byla ta U Jindrů v čp. 1, která zde údajně byla již ve středověku. Dále tu byly hostince U Zachardů, U Křečků a nejdéle fungovala restaurace U Rofliků. Tam jsem ještě chodila za svobodna na zábavy“ vzpomíná starostka.
Velké kouzlo a tajemství odkryjí i staré kroniky. Spousta fotografií bude doprovázet kroniku divadelního ochotnického spolku Komenský, jehož členové stihli nacvičit během roku i několik her. Kronika obsahuje zápisy od 23. 2. 1936, kdy spolek vznikl. Pan Miroslav Martášek ze Zeměch poskytl obci průkazky divadelních ochotníků a účetní knihu. „Přinesl i scénář jedné divadelní hry, ale chybí první stránka, tak nevíme, jak se kus jmenuje. Text neukazuje na nějakou dnes známou divadelní hru, hlavními postavami jsou Rudolf a Věra,“ dodává s úsměvem Jana Mikovcová. Ochotnické divadlo bylo poměrně drahá záležitost. Divadelníci měli svého kadeřníka, kostyméra a museli platit autorská práva. I nehrající členové spolku museli zaplatit vstupné. Měli sice slevu, ale byla pro ně určena pouze místa na stání. Samozřejmě že na výstavě nebudou chybět kroniky obecní, hasičská od roku 1913, knihy se zápisy sportovního klubu Olympia i hokejového klubu.
Během odpoledne vystoupí v kulturním programu na zámku historičtí šermíři Corbeau, taneční soubor Trnky Brnky, hlavním lákadlem jistě bude vystoupení Jana Vančury a Plavců. Nebudou chybět ani historické stánky a před zámkem pouťové atrakce pro děti.
Takže nezapomeňte sobotní odpoledne 17. června bude patřit na zámku Nový Hrad Jimlíně bohatému programu a hlavně historii obce a zámku.

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954


Švadlena v Chomutově

Firma Tricoline Trade s. r. o., Dukelská 1779, Chomutov přijme švadlenu. Nástupní plat 16 000,- Kč. Nástup možný ihned.
Kontakt: Věra Procházková
E-mail: prochazkova@tricoline.cz


Šicí dílna J. Volrábová - Žatec hledá šičky

Výroba sportovních oděvů. Ohodnocení až 100,- Kč/hodina + bonusy. Volná pracovní doba, 13. plat.
Tel.: 777 796 207


Salzgitter Hydroforming s.r.o., Chomutov hledá OPERÁTORY VÝROBY

Stravné 100,- Kč/den bez doplatku. Týden dovolené navíc. Odměna za docházku 2000,- Kč + prémie dle výkonu až 2 500,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota ranní - mzda + 35% + 750,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota odpolední - mzda + 35% + 1200,- Kč. Ohodnocení za přesčasy neděle - mzda + 35% + 1500,- Kč. Možnost odměn za mimořádně vykonanou práci - bonus UNI ŠEKY.
Tel.: 474 336 022
E-mail: a.blahova@szhf.cz


Veřejné stravování CZ, a.s. přijme správce tenisového areálu

Místo výkonu práce Obora u Loun. Vhodné pro osoby s tělesným postižením nebo změněnou pracovní schopností.
Tel.: 603 267 370

Poslední videa

Titulek

nseofgnsagfasegasgfa

Přehrát video
Testovací video

Testovací video

Přehrát video
Palivové dřevo

Palivové dřevo, letní slevy

KOVPAL Dobruška s.r.o. – Dobruška

Společnost KOVPAL DOBRUŠKA s.r.o. byla založena koncem roku 2000 s cílem zajišťování vývoje a návrhů speciálních palet a přepravníků se záměrem podílet se na trhu jako dodavatel manipulační a skladovací techniky.