Terapie psí láskou, fenka Dina pomáhá seniorům

Markéta Chalupová 2017-09-12 11:18:00

Žatec – Velmi záslužnou a obětavou práci odvádí Jaroslava Panská a její fenka Dina v žateckém Domově pro seniory. Již šest let tam každý týden dochází a společně se snaží zahnat stesky a pomoci vyřešit problémy klientů.

Během jedné návštěvy se vždy snaží projít jedno celé patro Domova, někdy to však nestihnou, a to, když má klient velký splín a Jaroslava s Dinou jsou u něj dlouho a snaží se ho trochu povzbudit a rozveselit.
„Přijdeme na pokoj, Dina jde ke klientovi, sedne si u něho, já dám klientovi piškot a on ho dá Dině. Dále si klient Dinu hladí, mazlí se s ní, těm mobilnějším podává pac, nebo vleze předníma nohama na klín, nebo do postele,“ popisuje průběh canisterapie J. Panská. „Já v domově pro seniory funguji také jako mediátor. Během návštěvy si s klientem povídám. Co je nového, zda nemá nějaké starosti, zda je vše v pořádku. Většinou je vše v pořádku. Občas má někdo rodinné problémy a sem tam se vyskytnou problémy s personálem, nebo s jídlem. Já pak tyto stížnosti předávám paní Jaholčíkové a ta je řeší, ale těchto stížností je pomálu. Většinou je to ta rodina a stesk po domově. To se pak snažím klienta uklidnit a převést jeho myšlenky jiným směrem, třeba zrovna na Dinu,“ zmiňuje Jaroslava Panská, že i přítomnost osoby, které se lidé mohou svěřit se svými stesky, je velmi důležitá.
Ke canisterapii se používají speciálně vycvičení psi. Dina sice takovým výcvikem neprošla, ale má velmi milou a přátelskou povahu, a tak se velmi snadno naučila, jak má ke klientům přistupovat. Sama vycítí, jakou mají náladu, a kdy s nimi může dovádět, a kdy se má jen nechat hladit a „naslouchat“, případně dotyčného utěšovat. To znamená, že si k němu lehne, sedne, olízne mu ruku, tvář a nechá se drbat a hladit.
Dotek ruky na srst psa seniory uklidňuje a zároveň je to pro ně zpestření dne, hlavně pro ležící klienty. Když ještě můžou Dině dát piškot, tak jsou vysloveně šťastní. „Někteří mají dokonce pro ni svoje piškoty a ode mě si je neberou,“ popisuje J. Panská lásku obyvatel Domova k jejímu pejskovi a dodává: „Dinu to moc baví, za piškot by snad udělala i kotrmelec. Má ty lidi ráda, ona má ráda všechny lidi, ale když po dvou hodinách canisterapie přijdeme domů, tak zaleze a já o ní nejméně čtyři hodiny nevím. Je to pro ni náročné jak fyzicky, musí skákat předníma nohama do postele, tak psychicky.“
I přes to, že je to pro obě dvě velmi náročné, dělají tuto činnost rády. Také většina klientů Domova jejich návštěvy vítá. Většina z nich měla doma psa, kočku, králíky anebo jen má ráda zvířata, a tak mají radost, když mezi ně jejich čtyřnohá kamarádka zavítá.

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954


Švadlena v Chomutově

Firma Tricoline Trade s. r. o., Dukelská 1779, Chomutov přijme švadlenu. Nástupní plat 16 000,- Kč. Nástup možný ihned.
Kontakt: Věra Procházková
E-mail: prochazkova@tricoline.cz


Šicí dílna J. Volrábová - Žatec hledá šičky

Výroba sportovních oděvů. Ohodnocení až 100,- Kč/hodina + bonusy. Volná pracovní doba, 13. plat.
Tel.: 777 796 207


Salzgitter Hydroforming s.r.o., Chomutov hledá OPERÁTORY VÝROBY

Stravné 100,- Kč/den bez doplatku. Týden dovolené navíc. Odměna za docházku 2000,- Kč + prémie dle výkonu až 2 500,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota ranní - mzda + 35% + 750,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota odpolední - mzda + 35% + 1200,- Kč. Ohodnocení za přesčasy neděle - mzda + 35% + 1500,- Kč. Možnost odměn za mimořádně vykonanou práci - bonus UNI ŠEKY.
Tel.: 474 336 022
E-mail: a.blahova@szhf.cz


Veřejné stravování CZ, a.s. přijme správce tenisového areálu

Místo výkonu práce Obora u Loun. Vhodné pro osoby s tělesným postižením nebo změněnou pracovní schopností.
Tel.: 603 267 370

Poslední videa

Titulek

nseofgnsagfasegasgfa

Přehrát video
Testovací video

Testovací video

Přehrát video
KOLA - Sort Petr Glaser

Ceny jízdních kol jako na interne tu. Využijte výprodej modelů 2015/2016 - Velký výběr elektrokol - veškeré opravy všech kol

Palivové dřevo

Palivové dřevo, letní slevy