Terapie psí láskou, fenka Dina pomáhá seniorům

Markéta Chalupová 2017-09-12 11:18:00

Žatec – Velmi záslužnou a obětavou práci odvádí Jaroslava Panská a její fenka Dina v žateckém Domově pro seniory. Již šest let tam každý týden dochází a společně se snaží zahnat stesky a pomoci vyřešit problémy klientů.

Během jedné návštěvy se vždy snaží projít jedno celé patro Domova, někdy to však nestihnou, a to, když má klient velký splín a Jaroslava s Dinou jsou u něj dlouho a snaží se ho trochu povzbudit a rozveselit.
„Přijdeme na pokoj, Dina jde ke klientovi, sedne si u něho, já dám klientovi piškot a on ho dá Dině. Dále si klient Dinu hladí, mazlí se s ní, těm mobilnějším podává pac, nebo vleze předníma nohama na klín, nebo do postele,“ popisuje průběh canisterapie J. Panská. „Já v domově pro seniory funguji také jako mediátor. Během návštěvy si s klientem povídám. Co je nového, zda nemá nějaké starosti, zda je vše v pořádku. Většinou je vše v pořádku. Občas má někdo rodinné problémy a sem tam se vyskytnou problémy s personálem, nebo s jídlem. Já pak tyto stížnosti předávám paní Jaholčíkové a ta je řeší, ale těchto stížností je pomálu. Většinou je to ta rodina a stesk po domově. To se pak snažím klienta uklidnit a převést jeho myšlenky jiným směrem, třeba zrovna na Dinu,“ zmiňuje Jaroslava Panská, že i přítomnost osoby, které se lidé mohou svěřit se svými stesky, je velmi důležitá.
Ke canisterapii se používají speciálně vycvičení psi. Dina sice takovým výcvikem neprošla, ale má velmi milou a přátelskou povahu, a tak se velmi snadno naučila, jak má ke klientům přistupovat. Sama vycítí, jakou mají náladu, a kdy s nimi může dovádět, a kdy se má jen nechat hladit a „naslouchat“, případně dotyčného utěšovat. To znamená, že si k němu lehne, sedne, olízne mu ruku, tvář a nechá se drbat a hladit.
Dotek ruky na srst psa seniory uklidňuje a zároveň je to pro ně zpestření dne, hlavně pro ležící klienty. Když ještě můžou Dině dát piškot, tak jsou vysloveně šťastní. „Někteří mají dokonce pro ni svoje piškoty a ode mě si je neberou,“ popisuje J. Panská lásku obyvatel Domova k jejímu pejskovi a dodává: „Dinu to moc baví, za piškot by snad udělala i kotrmelec. Má ty lidi ráda, ona má ráda všechny lidi, ale když po dvou hodinách canisterapie přijdeme domů, tak zaleze a já o ní nejméně čtyři hodiny nevím. Je to pro ni náročné jak fyzicky, musí skákat předníma nohama do postele, tak psychicky.“
I přes to, že je to pro obě dvě velmi náročné, dělají tuto činnost rády. Také většina klientů Domova jejich návštěvy vítá. Většina z nich měla doma psa, kočku, králíky anebo jen má ráda zvířata, a tak mají radost, když mezi ně jejich čtyřnohá kamarádka zavítá.
Markéta Chalupová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

Švadlena v Chomutově

Firma Tricoline Trade s. r. o., Dukelská 1779, Chomutov přijme švadlenu. Nástupní plat 16 000,- Kč. Nástup možný ihned.
Kontakt: Věra Procházková
E-mail: prochazkova@tricoline.cz

Šicí dílna J. Volrábová - Žatec hledá šičky

Výroba sportovních oděvů. Ohodnocení až 100,- Kč/hodina + bonusy. Volná pracovní doba, 13. plat.
Tel.: 777 796 207

Salzgitter Hydroforming s.r.o., Chomutov hledá OPERÁTORY VÝROBY

Stravné 100,- Kč/den bez doplatku. Týden dovolené navíc. Odměna za docházku 2000,- Kč + prémie dle výkonu až 2 500,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota ranní - mzda + 35% + 750,- Kč. Ohodnocení za přesčasy sobota odpolední - mzda + 35% + 1200,- Kč. Ohodnocení za přesčasy neděle - mzda + 35% + 1500,- Kč. Možnost odměn za mimořádně vykonanou práci - bonus UNI ŠEKY.
Tel.: 474 336 022
E-mail: a.blahova@szhf.cz

Veřejné stravování CZ, a.s. přijme správce tenisového areálu

Místo výkonu práce Obora u Loun. Vhodné pro osoby s tělesným postižením nebo změněnou pracovní schopností.
Tel.: 603 267 370

SERVÍRKA, KUCHAŘ A POMOCNÝ KUCHAŘ VE SLANÉM

NADSTANDARDNÍ PLATOVÉ PODMÍNKY.
Kontakt: Jirka Kyselová
Tel.: 607 141 135

Poslední videa

Titulek

nseofgnsagfasegasgfa

Přehrát video
Testovací video

Testovací video

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

SLUŽBY

Úvěry na účet i na ruku. — Tel. 724 724 399.

SLUŽBY

H servis — voda, topení, odpady, plyn. Nouzové otevírání bytů (nonstop). — Tel. 775 623 104, 604 946 541.

Vzpomínky

Zkouška

hsjsjshdhdhs

Jindřiška Voráčková / 6.9.2017 - 6.9.2017

Je tomu již 11 let, co nás nečekaně opustila Jindřiška VORÁČKOVÁ. Kdo jste ji měli rádi, vzpomeňte s námi. Manžel a děti s vnoučaty.

Miroslav Trubač / 6.9.2017 - 6.9.2017

Dne 4. 9. 2017 uplynulo 20 let, co nás navždy opustil pan Miroslav TRUBAČ ze Zeměch. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi. Děkuje rodina.